Człowieczy los czyli sto lat sto lat niech żyją żyją nam! [czyli rzecz o terenach włączonych do Warszawy w 1916 roku] - 102 akcja GTWb

Przy ulicy Radzymińskiej pod numerem 150 stoi czterokondygnacyjna kamienica, jakich wiele na terenie Warszawy. Jednak coś wyróżnia tą kamienicę spośród setek innych. To jeden z najbardziej znanych murali w Polsce "Człowieczy los", który został namalowany na szczytowej ścianie kamienicy. Inauguracja muralu miała miejsce 16 listopada 2010 roku.

Mural został stworzony przez grupę TWOŻYWO (Warszawa) i grupę FARBFIEBER (Dusseldorf) w ramach projektu „go west - go east” z okazji 20-lecia partnerstwa miast Warszawa - Dusseldorf. 

Początkowo mural miał zostać namalowany na jednej z kamienic przy ulicy Lubelskiej. Jednak władze dzielnicy Praga Południe ustawiły się do tej inicjatywy, jak do jeża. Sprawę uratowała dzielnica Targówek i dzisiaj możemy podziwiać to dzieło przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic Warszawy.

Opinie na temat artystycznej strony muralu są zróżnicowane. Niektórzy uważają mural za kicz. Jednak wymowa muralu nie pozostawia prawie nikogo bez reakcji. Wilk w garniturze prowadzący dziwnie ufną owieczkę inspiruje do wielu skojarzeń. Dla mnie to "samo życie"

Co mural "Człowieczy los" ma wspólnego z włączeniem 100 lat temu okolicznych terenów do Warszawy? Praktycznie nic, ale przez skojarzenia całkiem sporo. 

Mural znajduje się na przyłączonym wtedy Targówku. Człowieczy los okolicznej ludności zmienił się wtedy diametralnie ... jak, to już inna bajka. Przyłączenie okolicznych gmin do Warszawy 100 lat temu było wspólną wolą Polaków i sprawujących władzę w owym czasie Niemców. Mural ... nomem omen ... jest wspólnym dziełem Polaków i Niemców :)
[ zdjęcia wykonano 14 sierpnia 2013 roku ]

Artur Miłobędzki

Blog about street art and graffiti. What is the difference between graffiti and street art? Both forms are very similar. Writers and artists do in public. Graffiti is a form of advertisement, but street art is a form of message. In other word graffiti is tags and street art is art? This is only my opinion ...

4 komentarze:

 1. A murale w ogóle nie są kiczem z założenia? Poza tym w kicz najłatwiej popaść poprzez patos - większość dzieł patriotycznych lub quasi-religijnych tak jakoś na mnie działa, że zamiast uwzniaślać lub skłaniać do zadumy, bawią w sposób zupełnie niezamierzony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kicz najlepiej przemawia do społeczeństwa. To nie tylko murale. Czym jest plakat polityczny, jak nie kiczem?

   Usuń
  2. Mural kiczem z założenia nie jest. Wszystko zależy od techniki i celu. Jeżeli kicz ma prowadzić do celu to dlaczego nie. Mural z założenia jest sztuką tymczasową, a więc ulotną. Trwale pozostanie tylko na fotografiach.

   Usuń
 2. Jestem bardzo zainteresowany tym blogiem. Regularne dodawanie wpisów i świetne redagowanie i konkretyzowanie materiałów. Można dodać do ulubionych!

  OdpowiedzUsuń